Havayolu Kargo Taşımacılığında Neler Taşınır?

Havayolu Kargo Taşımacılığında Neler Taşınır?

Uçak, genellikle ticari uçuşlarla ilişkilendirdiğimiz bir uluslararası hava taşımacılığı aracıdır. Bu kadar popüler olmayan şey, aynı uçuşların çoğu zaman hava taşımacılığı için de kullanılmasıdır. Hava kargo taşımacılığı için çeşitli uçak türleri vardır. Genel olarak konuşursak, karma ve kargo uçağı olarak ikiye ayrılırlar. İlki, kapasitelerini antrepolarında yolcu ve yük taşımacılığı arasında bölüştürür ve ikincisi, yalnızca uluslararası yük taşımacılığı işlevi görür. Süper uçaklar gibi bazı modellerin hızı ve depolama kapasitesi, bu ortamı belirli lojistik operasyonlar için gerekli kılmaktadır. Bu noktada profesyonel bir havayolu taşımacılığı sürecinden yararlanırken hangi ürünlerin ve malların havayolu kargo taşımacılığı ile taşınabileceğini öğrenmek önemlidir. Şimdi gelin, bu detayları hep birlikte inceleyelim.

Havayoluyla Ne Tür Mallar Gönderilir?

Havayolu ile gönderilebilen ürünler aşağıdaki gibidir.

1. Farmasötik Ürünler

Kimyasal-ilaç sektörü, aşılar, ilaçlar ve diğer farmasötik ürünler gibi ürünler için sıcaklık koşullarının kapsamlı kontrolünü sağlama ihtiyacı nedeniyle sıklıkla bu yola başvurur. Aciliyet ve bu tür ürünler için soğuk zincirin sürdürülmesinin maliyetleri ile yakından bağlantılıdır.

2. Büyük Hacimli Mallar

Daha çok Antonov 225 olarak bilinen süper kargo veya süper nakliye uçakları, yani uçuşları sadece hava kargo için olan uçaklar, çok hacimli eşyaları taşıyabilecekleri bir boyuta sahiptir.  Bu noktada büyük hacimli mallar havayolu taşımacılığı ile gönderilebilen mallardır.

3. Acil Mallar

Bir ürünün hızlı veya acil olarak gönderilmesi gerekiyorsa, uçak bu amaç için en hızlı ulaşım aracı olur. Gelişmiş ülkelerdeki hemen hemen tüm şehirlerin bir havalimanı vardır. Bu, uzun mesafeli gönderilerin tek bir küresel hareketle yapılmasını sağlar.

4. Bozulabilir Mallar

Bozulabilir ürünler, kısa sürede tüketilmesi gereken ürünlerdir. Meyve, sebze, et veya balık gibi taze gıdaların ithalat ve ihracatında uçaklar en çok kullanılan ulaşım türlerinden biridir. Çiçekler ve bitkiler de bozulabilir türe girer.  Hava taşımacılığı ile ürünler nihai varış noktalarına mükemmel durumda, hala taze ve tüketim ve keyif için yeterli marjla ulaşabilir.

5. Yüksek Kaliteli Ürünler

Yüksek ekonomik değerleri nedeniyle, yüksek kaliteli ürünler nakliye sırasında özel bir özenle işlenir. Amaç, ürünün tüm özellikleri bozulmamış olarak ulaştığını her zaman garanti etmektir. Uçaklar bu durumlarda deniz taşımacılığından çok daha güvenilir araçlardır.

6. Ulaşılması Zor Bir Varış Noktasına Sahip Mallar

Dünya hava taşımacılığının kökeni, dünyanın herhangi bir noktasına mümkün olan en hızlı ve en doğrudan yoldan ulaşabilmektir. Çoğu zaman hedef bölgelerin karmaşıklığı, içinden geçebilecekleri çatışmalarda veya yerin izolasyonunda yatar. Bu gibi durumlarda, havayolları her türlü kargonun hareketliliği için en güvenli olanıdır.

Hava Taşımacılığı Hizmetleri Neden Gereklidir?

Hava kargo hizmetleri, taşıma için birçok malın ihtiyacını karşılama kapasitesinin yüksek olması nedeniyle gereklidir. En önemli avantajlarından biri uçakla eşya taşımanın rahatlığı ve hızıdır. Diğer alternatiflere göre daha az ekonomik olmasına rağmen hızı ve güvenliği nedeniyle tercih edilir.

ALS Lojistik’in misyonlarından biri, kalite ve çevre açısından mevcut düzenlemelere uygun yeni alternatifler aramak için her gün çalışmaktır. Bu noktada müşterilerine kaliteli ve güvenilir bir şekilde havayolu taşımacılığı hizmeti sunmaktadır. Siz de bu hizmetlerden en iyi şekilde yararlanarak profesyonel bir deneyim elde edebilirsiniz. ALS Lojistik; Türkiye, Almanya, Hollanda, İngiltere, Belçika ve Avusturya gibi ülkelere kargo taşımacılığı hizmetleri sunmaktadır. Siz de bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ALS Lojistik ile iletişime geçerek hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi almak olacaktır. Bu sayede kolayca yukarıda bahsedilen ürünlerinizin dilediğiniz adrese gitmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir