Hava Taşımacılığı nedir?

Havayolu Taşımacılığı Nedir?

Hava taşımacılığı, diğer nakliye türleri ile karşılaştırıldığında en yeni ulaşım şeklidir.  Sahip olduğu birçok avantaj ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran havayolu taşımacılığı ile firmaların çok daha profesyonel bir nakliye süreçleri sürdürmesi mümkündür. Bu taşıma şeklini en iyi tanımlayan özelliği, yolculuğunun başında ve sonunda yüzeyde bir raya ihtiyaç duymamasıdır. Ayrıca fiziksel engelleri olmaması ve en önemli avantajı hızında olması ile diğer ulaşım türlerinden farklıdır.

Bu hız nedeniyle kargo uçaklarının eşya taşımacılığında kullanımı son yıllarda dikkat çekici bir artış yaşıyor. Tekne gibi diğer ulaşım araçlarına kıyasla daha yüksek maliyeti haklı çıkaran bir hıza sahiptir. Bu da aslında uzunda vadede çok daha karlı bir taşımacılık türü olduğunu göstermektedir.

Buna ek olarak, havacılık teknolojisi baş döndürücü bir hızla ilerliyor ve uçaklara yakıt tüketimi açısından giderek daha verimli motorlar sağlıyor. Bu sayede uluslararası eşya taşımacılığında bunları kullanmak giderek daha avantajlı ve karlı hale geliyor.

Kargo Uçaklarının Özellikleri

Ticari uçakların aksine, kargo uçakları genellikle yükleme ve boşaltmayı kolaylaştırmak için daha büyük kapılarla donatılmıştır. Çoğu durumda kargo hem yolcu hem de mal taşıyan ticari uçaklar olan karma uçaklarda taşınsa da yalnızca mal taşımacılığına ayrılmış kargo uçaklarının, işlevlerini geliştiren belirli özellikleri vardır:

 • Kargo hacmini artırmak ve hacimli kargoların girmesine izin vermek için ticari veya karma uçaklardan daha geniş gövdeye sahiptir.
 • Hazırlanmamış veya optimize edilmiş pistlere iniş sağlamak için çok sayıda tekerleği bulunmaktadır.
 • Kanadın, arkadan da mal girişine izin vermek için daha yüksek bir yere yerleştirilmesi söz konusudur.
 • Erişimlerini kolaylaştırmak ve yüklerin en uygun şekilde düzenlenmesini sağlamak için malların girişi için birkaç kapısı vardır.

Hava Kargo Taşımacılığının Avantajları

Hava kargo taşımacılığının sahip olduğu bazı avantajlar vardır. Söz konusu avantajlar aşağıdaki gibidir.

 • Hız : Var olan en hızlı ulaşım şeklidir ve bu nedenle zamanın önemli bir faktör olduğu durumlarda özellikle tavsiye edilir.
 • Fiziksel Engeller Yoktur : Bu sayede denizler, dağlar arasında en kısa ve en doğrudan rotayı seçerek kesintisiz bir yolculuk yapmak mümkündür.
 • Kolay Erişim :  Hava taşımacılığı, malları diğer ulaşım araçlarıyla kolayca erişilemeyen alanlara taşıyabilir.
 • Yüksek değerli veya bozulabilir malların uzun mesafelerde taşınması için uygundur.

Hava Kargo Taşımacılığının Dezavantajları

Her taşımacılık türünde olduğu gibi hava kargo taşımacılığının da kendine özel çeşitli dezavantajları söz konusudur. Bahsedilen dezavantajlar genel olarak aşağıdaki gibidir.

 • Ekonomik olarak çok pahalıdır. Hatta en pahalı ulaşım aracıdır.
 • Hava taşımacılığı büyük ölçüde hava koşullarına bağlıdır. Kar, yağmur, sis vb., tarifeli uçuşların iptaline ve hava hizmetinin askıya alınmasına neden olabilir.
 • Sınırlı kapasitesi ve yüksek maliyeti nedeniyle ucuz ve yüksek hacimli mallar için uygun değildir.
 • Yasal kısıtlamalar mevcuttur. Birçok ülkenin kendi güvenlikleri için yasal kısıtlamaları vardır.

Profesyonel Hava Kargo Taşımacılığı

Tüm nakliye süreçlerinin profesyonel bir şekilde sürdürülmesi çok önemlidir. Bu noktada alanında uzman ve profesyonel firmaların tercih edilmesi gerekmektedir. İşte bu nedenle ALS Lojistik; alanında uzman, deneyimli ve başarılı personelleri ile sizlere en güvenilir hizmetleri sunmaktadır. Dolayısıyla size sadece kaliteli ve hızlı taşımacılık hizmetlerinin tadını çıkartmak kalır.

Tamamen müşteri odaklı bir şekilde faaliyetlerini sürdüren ALS Lojistik ile kusursuz bir deneyim elde etmek için doğru adrestesiniz. Yukarıda bahsedilen hava taşımacılığı avantajlarından ve profesyonelliğinden yararlanmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Bu sayede hava lojistiği hizmetleri ile ilgili bilgi alabilir ve sizin için en uygun zamanda süreci başlatabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir